Main page
O nás.
O plemeni.
Psi.
Feny.
Štěňata
Fotogalerie
Legendy stanice Rott - Bull
Kontakt.


HISTORIE

PRVNÍ INFORMACE  O MIMOŘÁDNĚ SILNÉM A ODVÁŽNÉM PSU   BYLA  ROKU 1791 V ANGLII. JEDNALO SE  O ZKŘÍŽENÍ MASTIFA S BULDOKEM Z KTERÉHO VZNIKAJÍ VELMI ZAJÍMAVÍ KŘÍŽENCI. BYLI VELCÍ, RYCHLÍ, NEBOJÁCNÍ  A HLAVNĚ TIŠŠÍ.PRO SVOJE POVAHOVÉ VLASTNOSTI SE STALI VELMI VYHLEDÁVANÝM POMOCNÍKEM LESNÍKŮ V BOJI PROTI PYTLÁKŮM. TENTO SILNÝ, OSTRAŽITÝ A POHYBOVĚ NADANÝ PES S VÝBORNÝM ČICHEM DOSTAL PŘEZDÍVKU „PES LESNÍKŮ“  JINDE ZAS „PES NOČNÍHO HLÍDAČE“ . TENTO PES BYL SCHOPEN PRACOVAT NEHLUČNĚ. ZAÚTOČIL AŽ NA POVEL, KDY PYTLÁKA POVALIL  A PŘIDRŽEL U ZEMĚ,  ANIŽ BY HO  NĚJAK PORANIL.
PROPAGACÍ A CHOVEM TOHOTO MIMOŘÁDNÉHO PLEMENE SE STAL HRABĚ  VIVIAN HOLLENDR. BĚHEM  LET PŘIVEDLA OBROVSKÁ ODDANOST A SCHOPNOSTI TOHOTO PSA DO SLUŽEB  POLICIE,  KDE BLESKOVÝM ÚTOKEM ODZBROJIL ZLOČINCE.
 DÍKY SVOJÍ OVLADATELNOSTI A POSLUŠNOSTI SE STAL PROTOTYPEM POLICEJNÍHO PSA.
 
ÚPLNĚ PRVNÍM UZNÁVANÝM PSEM PLEMENE BULMASTIF  BYL  PES JMÉNEM THORNEYWOOD TERROR  PANA W. BURTONA., KTERÝ SE TAKÉ JAKO PRVNÍ BULLMASTIFF PŘEDSTAVIL NA VÝSTAVĚ PSŮ  ROKU 1871 V LONDÝMĚ. TENTO PES PATŘIL NA PŘELOMU STOLETÍ K NEJVYHLEDÁVENĚJŠÍM . BYL TAK ZNÁMÝ ŽE I MIMISTERSTVO VÁLKY  HO POUŽÍVALO PRO UKÁZKY VÝCVIKU.
DO DNEŠNÍHO IDEÁLU CO SE TÝČE VZHLEDU MĚL TENTO VYNIKAJÍCÍ PES VŠAK HODNĚ DALEKO.
 
DRUHÝM  PSEM, KTERÝ  JIŽ NESL VÝRAZNÉ RYSY  BUDOUCÍCH BULMASTIFŮ BYL PES  „OSTMASTON TURK“,KTERÝ  TOTO PLEMENO JIŽ REPREZENTOVAL SVÝM TYPEM HLAVY, STAVBOU TĚLA I BARVOU.

VÝVOJ BULMASTIFA

OTCEM CHOVU BULMASTIFŮ JE ZAPSÁN  CHOV “FARCRAFT“ PANA   M O S E L E Y E     Z  BURSLEMU. JEHO PES, KTERÝ SE NARODIL ROKU 1921 JMÉNEM FARCRAFT FIDELITY SE STAL TYPICKÝM PŘEDSTAVITELEM A HLAVNÍM PLENENÍKEM  PRO CHOV BULMASTIFŮ V CELÉM SVĚTĚ. BYL NEJÚSPĚŠNĚJŠÍM PSEM NA CRUFTOVĚ VÝSTAVĚ A BĚHEM SVÉ KARIÉRY NEBYL NIKDY PORAŽEN. PAN MOSELEYE  PROSAZOVAL NEKOMPROMISNĚ AKTIVNÍHO, MOHUTNÉHO A POHYBOVĚ NADANÉHO PSA. ŠTĚŇATA TOHOTO CHOVATELA BYLA PRODÁVÁNA POUZE PROMINENTNÍM ANGLIČANŮM. ROČNĚ VYPRODUKOVAL KOLEM 100 ŠTĚNAT PŘI SVÉ CHOVATELSKÉ ZÁKLADNĚ KDE BYLO KOLEM 16 FEN A 5 KRYCÍCH PSŮ. JEHO PSI BYLI VYVÁŽENY DO USA, AFRIKY, KANADY, FRANCIE, HOLANDSKA, BELGIE, NĚMECKA A ITÁLIE.
 
PRVNÍ UZNÁNÍ JAKO PLEMENO SE DOSTALO BULMASTIFOVI ROKU 1924 KENNEL CLUBEM.  V ŘÍJNU ROKU 1927  BYL SCHVÁLEN JAKO NOVÉ ANGLICKÉ PLEMENO A ROKU 1925 BYL ZALOŽEN „NÁRODNÍ KLUB POLICEJNÍCH BULMASTIFŮ“ JEHOŽ PRESIDENTEM SE STAL PAN MOSELEY.

CHOV  BULMASTIFA

JAKO PLEMENO  " B U L L M A S T I F F "   JE TENTO PES UZNÁN V FCI DNE 2. 3.0 1988  A JE ZAŘAZEN MEZI MÁLOPOČETNÁ DOGOVITÁ PLEMENA PSŮ – MOLOSS PLEMENA- . U NÁS JE BULMASTIF VEDEN JAKO SPOLEČENSKÉ PLEMENO SKUPINY II. V USA SE ŘADÍ MEZI PLEMENA PRACOVNÍ, V AUSTRÁLII PATŘÍ DO SKUPINY UŽITKOVÝCH PSŮ A V ZEMI PŮVODU HO STÁLE VE VELKÉ OBLIBĚ VYUŽÍVÁ POLICIE A VOJSKO.
BULLMASTIFF JE PROSTĚ PLEMENO UNIVERZÁLNÍ. POVAHOVĚ NAPROSTO VYROVNANÝ A ČINORODÝ. TENTO VELICE AKTIVNÍ PES VŠAK DOKÁŽE STEJNĚ DOBŘE BEZ POVŠIMNUTÍ PROSPAT CELÝ DEN. MILUJE SVOJI RODINU A DOKÁŽE ROZDÁVAT LÁSKU VŠEM KOLEM SEBE. DOSPĚLÍ JEDINEC NESE VELICE TĚŽKO ODLOUČENÍ OD SVÉHO OKOLÍ A OD  SMEČKY.

VÝCHOVA V RODINĚ

 JDE O VELICE AKTIVNÍHO PSA  KTERÝ POTŘEBUJE DŮSLEDNOU A PŘIMĚŘENOU VÝCHOVU. JSE VELMI CITLIVÝ NA HIERARCHII VE SVÉ LIDSKÉ A PSÍ SMEČCE VE KTERÉ ŽIJE. VÝCHOVA MUSÍ BÝT LÁSKYPLNÁ AVŠAK DŮSLEDNÁ. KAŽDÝ MAJITEL TOHOTO PSA SI MUSÍ UJASNIT, KDO BUDE V DOMÁCNOSTI PÁNEM, ZDA  MAJITEL NEBO PES., AVŠAK ZBYTĚČNÁ TVRDOST MŮŽE VZTAH MEZI PSEM A MAJITELEM POKAZIT VROZENOU DOBROU A VYROVNANOU POVAHU. K VÝCVIKU SE MUSÍ PŘISTUPOVAT S TOLERANCÍ A FANTAZIÍ MAJITELE I PSA. VZHLEDEM K POVAZE POTŘEBUJE BULLMASTIFF SPÍŠE VÝCHOVU NEŽLI VÝCVIK. SE SOCIALIZACÍ SE  MUSÍ ZAČÍT IHNED S PŘÍDCHODEM MIMINKA DO RODINY.
VZTAH K LIDEM JE U BULMASTIFA TYPICKÝM RODINNÝM, MILUJE DĚTI  A VŠECHNY PŘÍSLUŠNÍKY RODINY.JSOU VELMI  PŘÁTELŠTÍ A VELICE SNADNO A S NADHLEDEM SNESOU  A TOLERUJÍ VÝSTŘELKY I ENERGIČTĚJŠÍCH DĚTÍ.

POVAHA

 BULMASTIF  VÝBORNÝ RODINNÝ PES, NEOHROŽENÝ HLÍDAČ I MILUJÍCÍ ČLEN RODINY.DÍKY SVÉ VROZENÉ VYROVNANOSTI JE SCHOPEN DOBŘE ODLIŠIT SKUTEČNÉ NEBEZPEČÍ OD RUŠNĚJŠÍ HRY DĚTÍ. JE OD PŘÍRODY DOBRÍM HLÍDAČEM. MÁ VÝBORNĚ VYVINUTÝ SMYLS PRO OBRANU SVÉ RODINY, JE POZORNÝ A STÁLE ZVĚDAVÝ. SVÉ OKOLÍ POZORUJE S LENIVOU POZORNOSTÍ. V PŘÍPADĚ NEBEZPEČÍ  SE VŠAK DOVEDE VYBURCOVAT  V DŮRAZNÉHO OCHRÁNCE RODINY.  BULMASTIF NEMÁ SKLON K AGRESIVITĚ  ALE ODMÍTAVĚ REAGUJ NA SNAHU JINÝCH PSŮ PODROBIT SE JIM.

PÉČE

 PÉČE  O BULMASTIFA JE SNADNÁ. SRST STAČÍ PRAVIDELNĚ PROKARTÁČOVAT, COŽ POVAŽUJÍ ZA  VELICE PŘÍJEMNÉ. PRAVIDELNÁ KONTROLA UŠÍ JE VŠAK NUTNÁ, JELIKOŽ UŠI JSOU PŘEKLOPENY. BULMASTIF MÁ  KRÁTKOU SRST ALE I PŘESTO JE CHOVÁN VZHLEDM K VELIKOSTI VENKU. TENTO CHOV MU VŠAK NEČINÍ ŽÁDNÉ PROBLÉMY POKUD JE CHOVÁN V ZATEPLENÉ BOUDĚ. BULLMASTIFF JE AKTIVNÍ SPOLEČNÍK A PROTO NEPOHRDNE JAKOUKOLI VYCHÁZKOU. MILUJE VOLNOST  ALE  I RUCH MĚSTA, KDE HO KOLEMJDOUCÍ VŘELE POHLADÍ. TO MILUJE.
NEČINÍ MU PROBLÉMY ANI DELŠÍ  VYCHÁZKY LESEM , RÁD SE VRHNE DO JAKÉKOLI MALÉ I VELKÉ ŘÍČKY NEBO RYBNÍKA. KOUPÁNÍ TO JE JEHO ZA JEKÉHOKOLI POČASÍ.

ZDRAVÍ

BULMASTIF JE ODOLNÝ VŮČI JAKÉKOLI BOLESTI A VĚTŠINOU JI NEDÁ ANI  ZNÁT. NENÍ NÁCHYLNÝ NA NEMOCE, A PROTO NÁVŠTĚVY U VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE SE ZAMĚŘUJÍ POUZE NA NUTNÁ OČKOVÁNÍ  A ODČERVENÍ. BULLMASTIFF JE VELKÉ PLEMENO A PROTO  POTŘEBUJE KVALITNÍ KRMIVO S DOKONALÝM VYVÁŽENÍM VŠECH ŽIVIN. JAKÝKOLI PROHŘEŠEK V KRMIVU V DOBĚ RŮSTU  SE KRUTĚ NEVYPLÁCÍ. A MŮŽE DOJÍT K POHYBOVÝM PROBLÉMŮM. PES NESMÍ BÝT ANI  PRŮBĚHU RŮSTU PŘETĚŽOVÁN NADMĚRNÝMI NÁRODKY NA JEHO FYZICKÉ VÝKONY.  PŘI  VÝŽIVĚ BULMASTIFA JE VELICE DOBRÉ SPOLUPRACOVAT S CHOVATELSKOU STANICÍ PRO TOTO PLEMENO.

JAKÉ ŠTĚNÁTKO

TOTO JE ASI ZÁKLADNÍ OTÁZKA KAŽDÉHO NOVÉHO MAJITELE STĚNÁTKA. U CHOVATELE SE BUDUJE VZTAH K LIDEM A ŠTĚNĚ ZÍSKÁVÁ ZÁKLADNÍ ZNALOSTI DO ŽIVOTA. KTERÉ VEDOU K ZDÁRNÉMU FYZICKÉMU I PSYCHICKÉMU VÝVOJI.
ZÁKLADNA  BULMASTIFŮ U NÁS NENÍ NIJAK VELIKÁ ALE I PŘESTO JSOU VÝBORNÉ  DLOUHOLETÉ CHOVATELSKÉ STANICE KTERÉ PLNĚ VYHOVUJÍ  MEZINÁRODNÍM PODMÍNKÁM CHOVU. JELIKOŽ SE JEDNÁ O MÁLOPOČETNÉ PLEMENO JSOU JEJICH ZNALOSTI Z OBLASTI ANOTOMIE, VÝŽIVY A VÝCHOVY VELICE POTŘEBNÉ, NĚKDY ANI TEN NEJLEPŠÍ VETRINÁŘ NEDOVEDE PORADIT TAK, JAKO DLOUHOLETÍ ZKUŠENÍ CHOVATELÉ ,PROTOŽE I PRO NĚ JE PLEMENO BULMASTIF NOVINKOU.

CELKOVÁ CHARAKTERISTIKA PLEMENE

RODINNÝ HLÍDACÍ  PES.. HODÍ SE DO MĚSTSKÝCH BYTŮ  I  DO VÍCE OBYDLENÝCH OBLASTÍ, KDE JE CENĚNA JEHO BEZPROBLÉMOVÁ POVAHA A HLAVNĚ TO, ŽE BULLMASTIFF MINIMÁLNĚ ŠTĚKÁ. JEHO  SEBEVĚDOMÁ POVAHA VYNIKNE VŠAK  U RODINNÝCH DOMŮ, KDE VYUŽIJE SVOE POSLÁNÍ PRO KTERÉ BYL PŮVODNĚ VYŠLECHTĚN. . JE PŘIZPŮSOBIVÝM PARTNEREM PRO CELOU RODINU. NERAD SE  VŠAK PODROBUJE  JINÝM PSŮM S KTERÝMI NEVYRŮSTÁ VE SMEČCE, TOTO JE ZNATELNÉ ZEJMÉNA U PSŮ..

CHOV U NÁS

POČET REGISTROVANÝCH CHOVNÝCH JEDINCŮ  SE POHYBUJE KOLEM 130  JEDINCŮ.  JEDNÁ SE O MÁLOPOČETNÉ PLEMENO , KTRÉ ZÍSKÁVÁ STÁLE VÍCE OBDIVOVATELŮ PRO SVOJI ATRAKTIVNOST.

ROZHODNOUT SE PRO BULMASTIFA JE VĚCÍ SRDCE, ROZUMU,
ODPOVĚDNOSTI A HLAVNĚ LÁSKY K TOMUTO MIMOŘÁDNĚ
POVAHOVĚ NADANÉMU PLEMENI.

STANDARD PLEMENE BULMASTIF   FCI Č. 157
ZEMĚ PŮVODU JE VELKÁ BRITÁNIE
VYUŽITÍ – HLÍDACÍ PES BEZ PRACOVNÍ ZKOUŠKY.

CHARAKTER -  PLNÝ SÍLY, VYTRVALÝ, AKTIVNÍ A SPOLEHLIVÝ. VELMI ČINORODÝ A VĚRNÝ, MIMINÁLNĚ ŠTĚKÁ.

HLAVA – ŠIROKÁ A HLUBOKÁ , PŘI ZVÝŠENÉ POZORNOSTI SE NA ČELE TVOŘÍ VRÁSKY, OBVOD LEBKY BY MĚL ODPOVÍDAT KOHOUTKOVÉ VÝŠCE PSA. 
TLAMA – JE KRÁTKÁ, ŠIROKÁ  KVADRATICKY ŘEZANÁ, PLOCHÁ.
ČELIST -  ŠIROKÁ, PŘEDKUS JE POVOLEN, ALE NEMĚLA BY SE MU DÁVAT PŘEDNOST, ZUBY SILNÉ ŠIROKO POSAZENÉ OD SEBE, NESMĚJÍ BÝT VIDĚT PŘI ZAVŘENÉ TLAMĚ.
I -  ŠIROKO POSASZENÉ TMAVÉ, STŘEDNĚ VELKÉ. SVĚTLÉ OČI JSOU NEŽÁDOUCÍ.
UŠI -  VE TVARU V, PŘEKLOPENÉ DOPŘEDU, VYSOKO A DALEKO OD SEBE NASAZENÉ, ČÍMŽ PROPŮJČUJÍ HLAVĚ KVADRATICKÝ VZHLED. BARVA UŠÍ MUSÍ BÝT VŽDY TMAVŠÍ NEŽ BARVA SRSTSI NA TĚLE.
TRUP -  HŘBET JE KRÁTKÝ A ROVNÝ COŽ ZPŮSOBUJE KOMPAKTRNÍ  PODSADITOU STAVBU TĚLA. 
HRUĎ – HRUDNÍK JE HLUBOKÝ, ŠIROKÝ DOSAHUJE  HLUBOKO MEZI HRUDNÍ KONČETINY.
OCAS – VYSOKO NASAZEN, SILNÝ ROVNÝ DOSAHUJE KE HLEZNŮM JE NESEN ROVNĚ NEBO V OBLOUKU, NIKDY NE NAD HŘBETEM. 
KONČETINY -  HRUDNÍ KONČETINY ROVNÉ ŠIROKO POSTAVENÉ, DÍKY TOMU JE PŘEDNÍ FRONTA NAPROSTO ROVNÁ. PÁNEVNÍ KONČETINY JSOU SILNÉ A SVALNATÉ TLAPY JSOU DOBŘE KLENUTÉ, ŽÁDOUCÍ JSOU TMAVÉ  DRÁPY. 
SRST – SRST JE KRÁTKÁ A TVRDÁ ODOLNÁ PROTI POČASÍ, TĚSNĚ PŘILÉHÁ K TĚLU. 
BARVA – JAKÝKOLIV ODSTÍN ŽÍHANÉ, JELENÍ ČERVEŇ NEBO ČERVENÁ, ZLATÁ, PLAVÁ. BARVA NUSÍ BÝT JASNÁ ČISTÁ, BÍLÉ ZNAKY NA HRUDI JSOU POVOLENY. PODMÍNKOU JE TYPICKÁ MASKO PRO TOTO PLEMENO – ČERNÁ TLAMA, KTERÁ SE K OČÍM ZESVĚTLUJE, TMAVÉ LEMY KOLEM OČÍ, TMAVÉ UŠI.

VELIKOST A HMOTNOST
KOHOUTKOVÁ VÝŠKA PSI    63 – 69  CM, FENY    61 – 66 CM
HMOTNOST                    PSI    50 -  60  KG, FENY    41 – 50 KG 

Webmaster: Jaroslav Erben © PSYCHOTRONIQUE ERBEN COMPANY